'
Temat dniaKONCERT NOWOROCZNY W GROBLI Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa w Dziewinie 26 styczna Turystyka i RekreacjaFERIE Z GMINNYM CENTRUM KULTURY I PROMICJI W DRWINI
Powiat BocheńskiDziś promocja albumu z 12. Festiwalu Piosenki - Integracja malowana dźwiękiem

Cicha Noc, święta noc…Drukuj


Pielgrzymując po Ziemi Świętej opuszczamy Galileę, aby wzorem pasterzy i Trzech Króli pokłonić się Jezusowi narodzonemu w Betlejem .
Przed nami Judea i dalej miejsce gdzie narodził się nasz Pan i Odkupiciel, Betlejem.

Omijając Jerozolimę wjeżdżamy na tereny Autonomii Palestyńskiej, odgrodzonej od Izraela wysokim betonowym murem. Na przejściu granicznym dopełniamy formalności, tak po stronie Izraelskiej jak i palestyńskiej, jakie obowiązują w ruchu granicznym. Wszystko przebiega bezkonfliktowo, a raczej w bardzo uprzejmej atmosferze ze strony młodych żołnierzy (mieszanej płci) pełniących służbę na posterunku granicznym.

I tak znaleźliśmy się w bardzo ważnym dla chrześcijan miejscu, o którym w Ewangelii św. Jana jest zapisane, że: w owym czasie Maryja i Józef udali się z Galilei z miasta Nazaret do Betlejem - miasta Dawidowego - w Górnej Judei, aby dać się zapisać, zgodnie z rozporządzeniem Cesarza Augusta. Wybierali się więc wszyscy mieszkańcy, by dać się zapisać, każdy do swojego miasta.

Tu wypełniło się proroctwo: „A ty Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich, z Ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał Izraelem…”(Mi 5.1)

W Ewangelii św. Łukasza czytamy, że Maryja porodziła Syna, owinęła Go w pieluszki, położyła Go w żłobie, gdyż nie było dla Nich miejsca w gospodzie.

Dziś wspominamy w kolędzie, że była to:

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem,
Nad dzieciątka snem.Grota pasterska, miejsce narodzenia Jezusa, w kształcie zbliżona jest do prostokąta o wym. 12,.5 - 3,5 . W grocie wyróżnia się dwa miejsca: jedno wskazuje na narodzenie Jezusa (oznaczone jest gwiazdą z napisem, że tu narodził się Jezus) drugie charakteryzuje się kamiennym żłobem. Pomieszczenie jest oświetlone lampkami oliwnymi. Dwa ołtarze są ustawione w miejscach: narodzenia i pokłonu Trzech Króli. .Do groty z Bazyliki Narodzenia prowadzą dwie pary kamiennych schodów.

Za nim wybudowano tu Bazylikę Narodzenia, wierni urządzili w miejscu narodzenia Chrystusa kaplicę. W piątym wieku w miejscu kaplicy rozpoczęto budowę kościoła, który jednak zburzyli w VII weku Persowie


Bazylika Bożego Narodzenia, jest budowlą o bardzo surowym zewnętrznym wyglądzie architektonicznym. Do świątyni przylegają budowle trzech klasztorów: franciszkańskiego, greckiego i ormiańskiego.. Posiada tylko jedno bardzo niskie i wąskie wejście. Wewnątrz cztery rzędy korynckich kolumn dzielą bazylikę na 5 naw. W prezbiterium ikonostas, wykonany jest z drewna cedrowego Grota Narodzenia znajduje się pod ołtarzem.

Pasterka w kościele świętej Katarzyny, przylegającym do bazyliki, celebrowana przez patriarchę Jerozolimy, rozpoczyna się procesją z niesioną figurką Jezusa do Groty Narodzenia, gdzie jest ułożona na środku gwiazdy (w miejscu narodzenia). Po krótkim nabożeństwie wierni udają się na pasterkę, która jest transmitowana na wszystkie rozgłośnie.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych przeżyć, a przede wszystkim wewnętrznego spokoju, wytrwałości oraz błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego Roku 2019
życzy Emil z Gliwic, Boże Narodzenie 2018 r.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.