'
Temat dniaŻYCZENIA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY Bezpieczeństwo publiczneŻYCZENIA DLA CZYTELNIKÓW Województwo MałopolskieŻYCZENIA OD WŁADZ MAŁOPOLSKi
Powiat BocheńskiŻYCZENIA OD WŁADZ POWIATU

Cicha Noc, święta noc…Drukuj


Pielgrzymując po Ziemi Świętej opuszczamy Galileę, aby wzorem pasterzy i Trzech Króli pokłonić się Jezusowi narodzonemu w Betlejem .
Przed nami Judea i dalej miejsce gdzie narodził się nasz Pan i Odkupiciel, Betlejem.

Omijając Jerozolimę wjeżdżamy na tereny Autonomii Palestyńskiej, odgrodzonej od Izraela wysokim betonowym murem. Na przejściu granicznym dopełniamy formalności, tak po stronie Izraelskiej jak i palestyńskiej, jakie obowiązują w ruchu granicznym. Wszystko przebiega bezkonfliktowo, a raczej w bardzo uprzejmej atmosferze ze strony młodych żołnierzy (mieszanej płci) pełniących służbę na posterunku granicznym.

I tak znaleźliśmy się w bardzo ważnym dla chrześcijan miejscu, o którym w Ewangelii św. Jana jest zapisane, że: w owym czasie Maryja i Józef udali się z Galilei z miasta Nazaret do Betlejem - miasta Dawidowego - w Górnej Judei, aby dać się zapisać, zgodnie z rozporządzeniem Cesarza Augusta. Wybierali się więc wszyscy mieszkańcy, by dać się zapisać, każdy do swojego miasta.

Tu wypełniło się proroctwo: „A ty Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich, z Ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał Izraelem…”(Mi 5.1)

W Ewangelii św. Łukasza czytamy, że Maryja porodziła Syna, owinęła Go w pieluszki, położyła Go w żłobie, gdyż nie było dla Nich miejsca w gospodzie.

Dziś wspominamy w kolędzie, że była to:

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem,
Nad dzieciątka snem.Grota pasterska, miejsce narodzenia Jezusa, w kształcie zbliżona jest do prostokąta o wym. 12,.5 - 3,5 . W grocie wyróżnia się dwa miejsca: jedno wskazuje na narodzenie Jezusa (oznaczone jest gwiazdą z napisem, że tu narodził się Jezus) drugie charakteryzuje się kamiennym żłobem. Pomieszczenie jest oświetlone lampkami oliwnymi. Dwa ołtarze są ustawione w miejscach: narodzenia i pokłonu Trzech Króli. .Do groty z Bazyliki Narodzenia prowadzą dwie pary kamiennych schodów.

Za nim wybudowano tu Bazylikę Narodzenia, wierni urządzili w miejscu narodzenia Chrystusa kaplicę. W piątym wieku w miejscu kaplicy rozpoczęto budowę kościoła, który jednak zburzyli w VII weku Persowie


Bazylika Bożego Narodzenia, jest budowlą o bardzo surowym zewnętrznym wyglądzie architektonicznym. Do świątyni przylegają budowle trzech klasztorów: franciszkańskiego, greckiego i ormiańskiego.. Posiada tylko jedno bardzo niskie i wąskie wejście. Wewnątrz cztery rzędy korynckich kolumn dzielą bazylikę na 5 naw. W prezbiterium ikonostas, wykonany jest z drewna cedrowego Grota Narodzenia znajduje się pod ołtarzem.

Pasterka w kościele świętej Katarzyny, przylegającym do bazyliki, celebrowana przez patriarchę Jerozolimy, rozpoczyna się procesją z niesioną figurką Jezusa do Groty Narodzenia, gdzie jest ułożona na środku gwiazdy (w miejscu narodzenia). Po krótkim nabożeństwie wierni udają się na pasterkę, która jest transmitowana na wszystkie rozgłośnie.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych przeżyć, a przede wszystkim wewnętrznego spokoju, wytrwałości oraz błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego Roku 2019
życzy Emil z Gliwic, Boże Narodzenie 2018 r.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.