'
Temat dniaPodzielmy się dobrem na święta! Gmina Drwinia35 - LECIE KLUBU KRWIODAWCÓW W DRWINI Powiat BocheńskiRusza budowa I etapu łącznika autostradowego
SportMikołajkowy Turniej Strzelecki

Dzień Górnika, Naftowca i GazownikaDrukujTradycja obchodów górniczego Święta Barbórki sięga niepamiętnych czasów. Dla dzisiejszego, zatroskanego codziennymi sprawami człowieka, jest to zazwyczaj normalny dzień, chyba, że w rodzinie ma się Barbarę lub górnika, dla których ten dzień jest zawsze szczególnym. W tym roku wypada w piątek.
Patronką święta jest od wieków Barbara z Nikomedii, Święta Barbara – żyjąca w III wieku, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.


Orędownikiem św. Barbary był papież św.Grzegorz, a znanym jej admiratorem był św. Stanisław Kostka. W Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Wzmianki sięgają XI wieku, gdzie Święta Barbara wspomniana została w modlitewniku pod datą 4 grudnia.

W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, w 1108 umieszczono je w Kijowie, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Również w Polsce znajduje się ich cząstka między innymi w Krakowie - Kościół św. Andrzeja, w Peplinie - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, w Ropczycach - Parafia św. Barbary.

Św. Barbara jest współpatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.

Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Jej imieniem nazwano gorczycznik pospolity, (łac.) Barbarea vulgaris, potocznie zwany "barbarką" lub "zielem św. Barbary".

W tradycji w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie. Są to gałązki św. Barbary.
Naszym Górnikom z Kopalni Ropy Naftowej Grobla - Zielona

oraz wszystkim, którym patronuje Święta Barbara

składamy najserdeczniejsze życzenia.

Niech chroni Was patronka św. Barbara w trudnej pracy.

Szczęść Boże Górniczej Braci!

(fot_domena_publiczna)

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.