'
Temat dniaŻYCZENIA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY Bezpieczeństwo publiczneŻYCZENIA DLA CZYTELNIKÓW Województwo MałopolskieŻYCZENIA OD WŁADZ MAŁOPOLSKi
Powiat BocheńskiŻYCZENIA OD WŁADZ POWIATU

Nauczycielskie podwyżkiDrukuj

Nauczycielskie podwyżki

Ile właściwie będą kosztować podwyżki dla nauczycieli? Postawiliśmy to pytanie w artykule na początku stycznia, zastanawiając się jaka część zwiększenia przez rząd nauczycielskich wynagrodzeń spadnie w praktyce bezpośrednio na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Nadal precyzyjnie nie wiadomo.


Temat został wywołany ponownie przez przedstawiciela Związku Powiatów Polskich na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 23 stycznia. Była na nim obecna minister edukacji Anna Zalewska.

Podwyżki w szczególnym roku

Wydatki oświatowe samorządów nieustannie rosną. Powiększa się przy tym luka pomiędzy wartością subwencji oświatowej przekazywanej JST, a ich własnymi wydatkami oświatowymi. W roku 2017 przekroczyła ona wartość 20 mld zł. Za rok 2018 będzie z pewnością większa. Tendencję zwiększającej z roku na rok różnicy pomiędzy wartością subwencji a realnymi wydatkami w oświacie powiatowej widać od roku 2013. Według szacunków gmin i powiatów rok 2019 będzie kolejnym, w którym nastąpi realny wzrost wydatków oświatowych, przede wszystkim bieżących. Tymczasem jednocześnie rok 2019 będzie szczególnym wyzwaniem dla edukacji powiatowej ze względu na organizację naboru tzw. podwójnego rocznika - absolwentów gimnazjów i absolwentów szkół podstawowych. W tym kontekście niepokojący wzrost wynagrodzeń nauczycielskich niepokoi tym bardziej. Samorządowcy przeczuwają, że jego konsekwencje spadną na ich budżety.

Ma być kalkulacja i specjalne spotkanie

Dlatego ZPP zaapelował do MEN o przedstawienie kalkulacji skutków dla budżetów JST wprowadzenia podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w latach 2019 i 2018 oraz szczegółowego wykazania ich pokrycia w części oświatowej subwencji. Tym bardziej, że precyzyjnie nie jest jasne, jakiej liczby nauczycieli te podwyżki dotyczą. Raz pojawia się liczba 532 tys., czasami mniejsza, a w projekcie rozporządzenia mówi się nawet o 605 tys. etatów. Z tym że co do tej ostatniej wartości wiadomo, że obejmuje ona nie tylko nauczycieli pracujących w oświacie samorządowej. Obecna na posiedzeniu zespołu edukacji minister Anna Zalewska zobowiązała się, że kalkulacja kosztów podwyżek nauczycielskich zostanie przez resort przygotowana i przekazana stronie samorządowej. Dodatkowo, co zabrzmiało zaskakująco pozytywnie, z wypowiedzi pani minister wynikało, że samorządy mają otrzymać dodatkowe fundusze, związane z organizacją tegorocznego naboru uczniów. Pani minister zaproponowała, że przekaże bardziej szczegółowe informacje na specjalnym spotkaniu z przedstawicielami środowiska samorządu powiatowego.

(info/foto_wartowiedziec.pl)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.