'
Temat dniaPonad 3,5 mln zł dofinansowania otrzymał Powiat Bocheński Gmina DrwiniaZebranie mieszkańców Grobli Województwo MałopolskiePoza Stereotypem - Senior i Seniorka Roku 2019
Gmina Drwinia100 urodziny mieszkanki Świniar

Jak zmieniła się polska wieś?Drukuj

Jak zmieniła się polska wieś?

Konferencja „30 lat Wolności. Jak zmieniła się polska wieś?” odbyła się dziś w Domu Pielgrzyma Betlejem w Licheniu. Organizatorem spotkania było Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.


Konferencja była inauguracją obchodów 25-lecia KSS. Witając gości w swoim przemówieniu Ireneusz Niewiarowski, ,prezes KSS wrócił do początków powstania stowarzyszenia. -- 13 listopada 1990 roku - spotkałem się z 39 sołtysami z naszego regionu i tam zapadła decyzja o jego powołaniu. Wydaliśmy pierwszy kalendarz, który do dziś wydawany jest jako poradnik, powstała Gazeta Sołecka, zorganizowaliśmy pierwszą pielgrzymkę do Lichenia. Dziś KSS zrzesza 32 organizacje i 17 tysięcy członków. Na swoim koncie mamy ponad 80 projektów, docieramy do 40 tysięcy sołtysów i ponad 2 tysięcy samorządów. Najważniejsze dokonania KSS to: integracja środowiska, integracja europejska , prace na rzecz prawodawstwo oraz wokół sołectwa nowych możliwości. Tego wszystkiego nie udałoby się dokonać gdyby nie nasi przyjaciele. Wśród nich mogę m.in. wymienić: Zygmunta Zella, Józefa Ślisza, Artura Balazsa, Joannę i Zdzisława Iwannickich, Piotra Buczkowskiego, biskupa Romana Andrzejewskiego, Ryszarda Wilczyńskiego, Marka Woźniaka, Stanisława Tamma i Krzysztofa Grabowskiego - powiedział I. Niewiarowski. 

W trakcie konferencji wręczono również podziękowania za wkład pracy na rzecz kształtowania dorobku KSS.
Izabela Mroczek z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu przedstawiła szereg działania na rzecz rozwoju wsi wielkopolskiej. 
Na koniec prezes KSS poprowadził panel dyskusyjny z udziałem byłych ministrów rolnictwa pn. „30 lat Wolności. Jak zmieniła się polska wieś?” . W dyskusji udział wzięli Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski i Adam Tański. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wieś przeszła niesamowitą transformację w ciągu tych lat, głównie dzięki wsparciu Unii Europejskiej. 

- Pamiętam jak za rządów Hanny Suchockiej wizytowałem wschodnią część Polski. Panowało tam wtedy wielkie ubóstwo. Dziś ta część kraju jest nie do poznania. To zupełnie inna wieś, całkiem europejska – powiedział m.in. Jacek Janiszewski. 

Na koniec I. Niewiarowski podziękował wszystkim za udział w konferencji jak i pomoc w jej organizacji. Podkreślił również, że KSS będzie zawsze lobbowało na rzecz rozwoju wsi i wzmocnienia pozycji sołtysa.


Zdjęcia

  • soltysi_30_lat_1_t1.jpg
  • soltysi_30_lat_2_t1.jpg
  • soltysi_30_lat_3_t1.jpg
  • soltysi_30_lat_4_t1.jpg
  • soltysi_30_lat_5_t1.jpg
  • 1a_t1.jpg
  • 2a_t1.jpg
  • 3a_t1.jpg
  • 4a_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.